Diş İpi Kullanmak

Diş İpi Kullanmanın Faydaları hakkında ne derece bilgilisiniz?. Zira konu çok önemli. Özellikle dişleri arasında yoğun olarak sıkışıp kalmış yiyecek parçalarını göremeyen çoğu kişi, diş ipinin gerçekten de gerekli olup olmadığını ciddi anlamda merak ediyor.

“Diş ipi kullanmamak zararlımı?”, “Diş ipinin etkisi var mı?”, “Diş ipi kullanmadan da sağlıklı dişlerim olurmu?”.  Şeklinde soruları yanıtlamadan önce şu soruyu yanıtlamak gerekiyor; “tüm evinizi temizleyip sadece yatağınızın altını temizlemezseniz odanız ne derece temiz olur?”  Kuşkusuz temizlik yeterli olmaz. Diş ipi ve ağız sağlığı konusuda tıpkı bu örnekteki gibi.

Temizlik için Yalnızca Diş Fırçası Yeterli mi?

Diş ipi kullanmadan, diş fırçalarının temizliğin yüzde 100’ünü yaptığına inanarak kendinizi kandırdığınızın sanırız sizde farkındasınız. Sizler bu yazıyı okurken bakteriler, diş fırçanızın ulaşamadığı diş aralarında kendi kolonilerini kuruyor ve egemenliklerini ilan ediyor. Diş ipi kullanmadığınız her gün bu küçük bakteri kolonileri giderek büyüyor, bakteriler diş köklerinize, diş etlerinize kadar ilerliyor.

Vücudunuz bu bakteri kolonilerini bir tehlike olarak görüyor ve onlarla savaşmak için kendi silahlarını gönderiyor. Bu saldırı, dişlerinizi vücudunuza bağlayan kolajen ve liflerin yüksek oranda azalmasına neden oluyor.  Ağız sağlığınız için son derece önemli olan söz konusu bu lifler vücudunuzla dişlerinizi birbirine bağlar. Eğer yok edilirlerse, tıpkı bir evin yapı taşını ortadan kaldırdığınızda evin yıkılması gibi dişleriniz dökülmeye başlar. Bu kronik reaksiyon, aynı zamanda kalp hastalıkları ve alzheimer gibi sistemik hastalıklarla da ilişkilendirilmektedir.

Diş İpi Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirmek İçin Şunları Yapmalısınız;

• Dişlerinizi yıpratmayan çok kaliteli bir diş ipi kullanın.

• Günde en az bir defa diş ipi kullanacağınıza dair kendinize söz verin ve uygulayın.

• Esnek diş ipi kullanın. Böylece diş ipiniz dişleriniz arasında daha kolay hareket edecektir.

Diş İpinin Faydaları

  • Ağız Hijyenine Katkılıdır.
  • Düzenli Kullanım Ağız Kokusunu Önler
  • Ağız İçindeki Enfeksiyonlar Kan Dolaşımına Karışabilir
  • Diş Eti Kanamalarını Önler
  • Plak Oluşumunu Önlemeye Yardım Eder

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz