Günümüzde siyah dolgu uygulamasının yerini alan Estetik Dolgu, dişlerdeki eksiklik ve hasarlı durumları herhangi bir görünüm kaygısı oluşturmadan çözen bir diş dolgu yöntemidir. Diş renginde yapılan estetik dolgular, hem ön hem de arka dişlere uygulanmaktadır. Özel bir ışık tekniği ile yapıştırılan estetik dolgu, amalgam dolguların estetik beklentileri karşılamaması nedeniyle tercih edilmektedir. Kompozit ve porselen malzemeden hazırlanan estetik diş dolgusu, 1960’larda yalnızca ön diş dolgusu şeklinde kullanılırken günümüzde arka dişlerde de uygulanabilmektedir.

Bu metod çürükleri restore etmesinin yanında diş rengini ve şeklini de değiştirebilen estetik dolgu tedavileri, tek seansta tamamlanmasının avantajıyla en çok tercih edilen uygulamalardandır. Kompozit dolgular ışınla sertleştirildiğinden ışınlı dolgu olarak da isimlendirilebilir. Diş hekimleri tarafından en doğru yöntem kişiye özel belirlenmektedir.

Estetik Dolgu Faydalımı?

Ağız hijyeninin sağlanmadığı durumlarda ya da zamana bağlı olarak dişlerde çürük, kırılma ve aşınma durumları görülebilir. Kırılan ve çürüyen dişlerin eski formuna kavuşması için estetik diş hekimliği tedavi yöntemi olan dolgu uygulamalarından yararlanılabilir.  Estetik dolgular siyah dolguların oluşturduğu kötü görünümü ortadan kaldırır. Bununla birlikte şu faydalarıda vardır;

 • Dişlerde oluşan kalıcı renk bozukluklar giderilir
 • Çürümüş ve herhangi bir sebepten kırılan dişler onarılır
 • Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılması ya da diş boyunun uzatılması sağlanır
 • Dişlerde şekil değişikliği yaparak kişiye özel gülüş tasarımı yapılabilir
 • Genel anlamda dişlere eski görünümünü, sağlığını ve gücünü kazandırır.
 • Gerek görsel gerekse fonksiyonel olarak tatmin edici estetik diş görünümü sağlar

Estetik Dolgusu  Tedavi Aşamaları

Estetik diş dolgusu, kısa ve acısız uygulamalardır. İlk olarak hastadan alınan doku ve diş örnekleri ile ön çalışma yapılır. Uyum problemlerini minimuma indiren bu çalışma sonrasında kompozit dolgu malzemeleri hazırlanmış kavitelere tabakalar halinde yerleştirilir. Holojen ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır. Estetik dolgu nasıl yapılır diyenler için doğal diş işlevi kazandıran estetik dolgular 2 şekilde uygulanabilir.

Kompozit dolgu

Estetik dolgu malzemesi genel olarak kompozittir. Kompozit dolgu uygulamalarında çürükler temizlenerek ışınla dolgu yapılır. Bağlanan yüzeyi arttırmak için bizotaj uygulanır. Bonding işlemi uygulanarak diş ve kompozit dolgu birbirine sabitlenir. Işınla sertleştirme işlemi yapıldıktan sonra diş üzeri cilalanır. Dişlerde meydana gelen çürüklerde en aktif çözüm olarak kullanılır.

Porselen dolgu

Estetik diş dolgusu yapılırken porselen malzeme de kullanılmaktadır. Porselen dolgular, kompozit dolguların eksiklerini tamamlamak için geliştirilmiştir. Kompozit dolgularda sertleşme sırasında az da olsa büzülme meydana gelmektedir. Porselen dolgu uygulamalarında ise bu sorunu gidermek için laboratuvar ortamında dolgular ölçüye göre hazırlanmaktadır. Dolayısıyla dolgunun yerine oturmama sorunuyla karşılaşılmaz. Ön diş dolgusu için porselen dolgu tercih edilir.

Estetik Dolgu Tedavisinin Genel Faydaları

Siyah dolguların oluşturduğu görünüm kaygılarından sizleri kurtaran estetik dolgular, dayanıklı olmaları yönünden de yıllarca kırılmadan ya da kopmadan kullanılıyorlar. Ayrıca estetik diş dolgusu avantajları:

 • Estetik dolgular dişle aynı renktedir bu yüzden dışarıdan bakıldığında anlaşılmazlar.
 • Oldukça doğal ve estetik görünürler.
 • Estetik diş dolgusu genel olarak her yaştan hastaya uygulanabilir.
 • Estetik dolgular sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşturmazla.
 • Estetik Dolgular ağız dokularıyla tam uyumludur.
 • Uzun zaman  aynı dayanıklılık ve fonksiyonlarda kullanılırlar.
 • Estetik dolgular, hızlıca uygulanır ve yıllarca kullanılırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz