Dişlere takılan braketler ve teller sebebiyle hastalar ilk zamanlarda yemek yemede sıkıntı yaşayabilirler. Ortodonti Tedavisi bakımından tedavinin en zor aşamalarından biridir bu. Ağız içine yerleştirilen apareyler ilk birkaç gün yanak ve dudakların iç yüzeyini tahriş edebilir ve acı olur.  Ancak bir süre sonra meydana gelen alışma döneminin sonunda kişi rahatlıkla yemek yiyebilir.

Fakat bu esnada Braket ve Tellere zarar vermemesi için yemek yerken oldukça dikkatli olunmalı, bazı sert yiyeceklerden mutlaka sakınmalıdır. Yemek yerken hem dişlere hem de braket ve tellere fazla baskı uygulayacak sert yiyecekler ısırılmamalı, braketli dişlerle ısırarak koparma işlemi kesinlikle yapılmamalıdır.

Yine, braketlerin diplerine ve tellerin alt yüzeylerine yapışan ve temizliği zor olan çikolata, lokum, karamel gibi yiyeceklerden de uzak durmak gerekir. Bu yiyeceklerin temizliği de zordur ve iyi temizlenmemesi durumunda bakteri plağına yol açar. Braketlerin dibinde kalan yiyecek kalıntıları hem kötü ağız kokusuna yol açar hem de braketlerin dişlere tutunduğu noktalarda beyaz nokta lezyonu olarak bilinen kalıcı renk değişimleri meydana getirirler.

Ortodonti Tedavi Sonrası Yapılacaklar:

  • Lokum, karamel  gibi yapışkanlı yiyecekler yenmemeli
  • Sakız çiğneme işlemi bir süre mutlaka ertelenmeli
  • Temizliği zor olan çikolata gibi yiyecekler yenmemeli
  • Gazlı içecekler, cips ve benzeri yiyeceklerden uzak durulmalı
  • Fındık, leblebi gibi sert yiyecekler bir süre yenmemeli
  • Koçanlı mısır, ayva, havuç  gibi sert meyveler ısırılarak yenmemeli.

Doktorlar tedavinin başında hastalara dikkat etmesi gereken davranışları ve acil durumlarda yapmaları gerekenleri detaylı olarak mutlaka anlatacaktır. Bunlar kesinlikle dikkat edilmesi gereken önemli maddelerdir.

Mesela telin çıkması ve uç kısmının batması durumunda telin uç kısmına geçici olarak mum yapıştırılabilir. Doktorlar hastalarına ağız içinde batan kısımlara geçici tedbir olarak yapıştırmak üzere mum verirler. Mum bulunmadığında sakız parçası ile de benzer işlem yapılabilir. Acil durumlarda hemen doktora haber vermeli ve bir sonraki tedavi seansı beklenmemelidir. Kısaca ortodonti sonrası beslenme konusunda kurallara mutlaka uymalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz