Konunun önemi ülkemizde ciddi oranda düşük. Ağız ve diş sağlığının öneminin bilindiği ülkelerde diş hekimlerine 6 ayda bir zorunlu olarak gidilirken ülkemizde ortalama 2 yılda bir diş hekimine gidildiği gözlemlenmekte. Dolayısıyla ilk olarak sağlıklı dişlerin öneminin anlatılması ve ağız hijyeni bilincinin kazandırılması gereklidir. Sağlıklı dişler ve olması gereken standartlara sahip bir ağız yapısı oluşturmak sandığımız kadar zor değildir. Birkaç basit yöntemle diş hastalıklarından korunmak tabiki mümkündür.

Hem sağlık hem de estetik avantajları bulunan sağlıklı dişlerin, temizliğinin ve bakımının ihmal edilmesi diş eti iltihaplarından diş kayıplarına kadar birbirinden farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Tüm hayatımızı etkileyecek olan sağlıksız dişlere sahip olmak istemiyorsak diş sağlığı için yapılması gerekenler hakkında bilinçlenmemiz gerekiyor.

Sağlıklı Dişler İçin Şu 9 Öneriyi Mutlaka Uygulayın;

Ağız temizliğinizi önemseyin.

Sağlıklı dişler için ipucu isteyenlere ilk önerimiz elbette ağız temizliğine dikkat etmeleri yönünde olacak. Temiz bir ağız için yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın ve ağız gargarası yapın. Diş plaklarını ve diş aralarında kalan yemek artıklarını hem fırçalama hem de gargara ile uzaklaştırabilirsiniz. Özellikle uyumadan önce dişlerinizi diş ipi ile temizleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Dengeli ve düzenli beslenin.

Dengeli beslenmenin sağlıklı dişlerle ne alakası olacak diye düşünmeyin. Vücudunuz için gerekli olan vitamin, mineral ve protein miktarını almazsanız dişleriniz güçsüz olur ve sararır. Ayrıca köklerden zayıflar, sallanır hatta dökülür. Dolayısıyla öğünlerinizi aksatmadan, ihtiyacınız olan protein ve vitamin kaynaklı besinleri tüketmeniz gerekir. Böylece hem beyaz hem de güçlü dişleriniz olur.

Sert yiyecekleri dişlerinizle kırmayın.

Sağlıklı dişler için ipuçları listemizin en önemli maddelerinden biri de sert yiyecekleri dişlerinizle kırmamanızdır. Fındık, ceviz gibi kabuklu ve sert yiyecekler diş kırıklarına neden olacağından bu besinleri özel aletlerle kırın. Aksi taktirde arka dişleriniz kırılabilir, bu da diş çürüklerine neden olabilir.

Şekerli Gıda Tüketimi Sonrası Hemen Dişlerinizi Fırçalayın

Şekerli gıdaların ne kadar zararlı olduğunu sağlıklı dişler için öneriler listemiz dahilinde bir kez daha tekrarlayalım. Mümkün olduğunca şekerli gıdalardan uzak durarak dişlerinizi koruyabileceğinizi de söyleyelim. Eğer yine de şekerli gıdaları tüketiyorsanız mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Şeker içeren besinler diş yüzeylerine tutunarak diş çürüklerine sebep olmaktadır, unutmayın.

Lifli ve sert gıdalarla dişlerinizi temizleyin.

Sağlıklı dişler için ne yapmalı diyorsanız mutlaka havuç ve elma gibi yiyecekleri tüketerek dişlerinizi temizleyin. Bu doğal yöntemler dişlerinizin arasındaki plakları söküp atacak aynı zamanda ağzınızında daha iyi kokmasına vesile olacaktır.

Azı dişlerinize fissür örtücü uygulama yaptırarak çürükleri önleyin.

Azı dişleri her zaman daha çok çalışan dişlerimizdir. Ancak çürümeye meyilli olan azı dişlerimizi iyi şekilde temizlemezsek canımız sıkılabilir. Özellikle çocuklarda fissür örtücü uygulamalar yapılarak dişler korunabilir.

Şekersiz sakız çiğneyin.

Diş sağlığı için yapılması gerekenler arasında çok basit bir önerimiz de var. Şekersiz sakız çiğneyerek dişlerinizin temizlenmesini, diş aralarında biriken bakterilerin yok edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca şekersiz sakız sayesinde daha çok tükürük üretir, ağız kokusunun da önüne geçmiş olursunuz.

Diş hekimi kontrollerinizi aksatmayın.

Sağlıklı dişler için 10 ipucu listemizde hekim kontrollerinin ne kadar önemli olduğu da var elbette. Düzenli diş hekimine gitmek diş çürüklerinin ve diş eti rahatsızlıklarının erken teşhisini sağlayacaktır.

Boyalı  ve gazlı içeceklerden uzak durun.

Aslında çok basit olan ancak aklınıza gelmeyen bir önerimiz daha var. Sağlıklı dişler için ne yapmalı diyorsanız meyve suyu, kahve gibi renk yapıcı içecekler ile kola gibi gazlı içecekleri tüketmeyin. Böylece çürüklerin ve kötü görünümlerin önüne geçmenize bu öneriler vesile olabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz