Ortaya çıkan diş problemlerinde diş minesini ya da gerekli görüldüğü durumda dentin tabakasında aşındırma metodunun uygulanmasına Diş Törpüleme işlemi denir. Diş törpüleme işlemine dişe uygulanan küçük bir cerrahi müdahaledir. Bu yöntem uzun dişlerin istenilen ölçüye getirilmesinde, ağız kapanışı problemlerinde, dişin ağız içi kesikler oluşturması durumunda ya da kişinin konuşma problemine sebep oluyorsa kullanılabilir.

Bu işlem genellikle diş üzerinde bulunan mine tabakasının aşındırılması ile yapılır böylece dişten 1 mm hatta 1,5 mm alabilmek mümkündür. Daha fazla aşındırma işlemi yapılması tavsiye edilmez zira bu durum dişte çeşitli hassasiyetlere sebep olabilir. Diş törpületme işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer ve sonucunda daha sağlıklı bir ağız yapısına sahip olabilirsiniz.

Diş Törpüleme İşlemi Nasıl Yapılır

Başlangıçta diş doktorunuzla karşılıklı konuşmanız sonrası karar alınmalıdır. Doktorunuzun diş törpüleme işlemine olumlu bakmasının ardından önce ağız filmi ardından törpülenecek dişin filmi çekilir. Bu işlemin ardından diş doktoru gerekli incelemeyi yaparak hastanın ağzını uyuşturur ve işleme girecek dişin diğer dişler ile orantılı olmasını sağlayacak biçimde diş törpüleme işlemine başlar.

Diş törpüleme işlemi için diş doktoru diş minesi üzerinden 1 milimetre veya en fazla 1,5 milimetre aşındırma gerçekleştirebilir. Bu ölçünün üzerine çıkılması dişe beklenilen hassasiyet oranından çok daha fazla hassasiyet kazandırır. Bu durum bireye yaşamının geri kalanında sıkıntı çıkarabilir.

Diş Törpüleme Neden Yapılır?

Diş törpüleme işlemi genellikle yetişkin bireylere uygulanır. Çocukların dişlerinde oluşan problemler yeni dişler sonrası ortadan kaybolacağı için gerek yoktur. Yetişkinlerin dişlerinin müdahale olmadan düzelme şansı olmadığı için dişlerinde oluşan diş sararması, yamukluklar, pütürlükler, diş boylarında bulunan orantısızlıklar sebebiyle dişlerini düzgün bir hale getirmek sebebiyle diş törpületme işlemi yapılır. Dişlerden bazılarının kırılması, ağız içini keserek yaralara sebep olması gibi durumlarda diş törpületme gerçekleştirilir.

Diş Törpülemenin Zararı Varmı?

Diş törpüleme işlemi her yaşta uygulanabilsede dişlere verebileceği zararlarda göz ardı edilmemelidir. Ayrıca bu işlem bütün dişlere uygulanamayabilir. Diş törpüleme işlemi dolgu ihtiyacı duyan, kanal tedavisi gerekli olan, sık sık ağrıyan yani diş kökü problemi olan dişlerde uygulanmaz. Diş törpületme işlemi diş minesi aşındırılarak yapıldığından dolayı diş minesine zarar verir. Verilen bu zarar sonucunda dişler normalden daha hassas olur.

Sıcak ve soğuk olan yiyecek, içeceklere olan hassasiyet bireylerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürür. Ayrıca dişlerin soğuk havalara karşı olan hassasiyeti de diş törpületme işleminin ardından genellikle artar. Dişlerin bu durumlardan hangi derecede etkilendiği ise bireyden bireye değişiklik gösterir. Ancak diş minesinin aşındırılma miktarı diş hassasiyetinin derecesini etkiler. Bu gibi problemleri en aza indirebilmek  için bireyin dişlerinde yaşadığı problemi ilk olarak uzman doktoruna sorarak tedaviye başlaması gereklidir.

Diş Törpületme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Dişler ile sert bir şey kırılmamalı, sert cisimler ısırılmamalıdır. Sert cisimler dişlerin kırılmasına, aşınmasına ve pütürlüklerin oluşmasına sebebiyet vererek diş şeklini bozabilir.
  • Dişler düzenli fırçalanmalıdır. Dişte üreyen bakteriler düşlerin çürümesine sebep olarak diş 


Diş törpüleme işleminden hemen sonra dişlerde hassasiyet meydana gelecektir. Dolgu yapılmış ve çürük dişleriniz var ise kesinlik ile yaptırılmamalıdır. Sert besinler tüketilmemelidir. Dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmasına dikkat edilmelidir. Diş macununun içerikleri incelenerek seçilmelidir. Özellik ile dişlerin güçlenmesine yardımcı macunlar kullanılmalıdır. Beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Mineral alımı, özellik ile kalsiyum, fosfor ve demir alınmalıdır. Bu noktalara dikkat edilir ise hassasiyet biraz daha azalacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz